Зміст

 

Секрет смачного шашлику не тільки в підготовці м'яса і способі його приготування. Щоб блюдо якісно присмажився і при цьому не підгоріло, необхідний хороший мангал.

 

 

Комусь достатньо скласти два ряди цегли, а деякі умільці навіть можуть виготовити мангал зі старого газового балона або інших підручних матеріалів. Але набагато простіше і зручніше придбати вже готовий виріб.

Отже, ви вирішили купити мангал - з чого почати?

 

Види мангалів і їх функціонал

 

Для початку, визначтеся, чи будете ви використовувати мангал стаціонарно або постійно переміщати по заміському ділянці, або ж брати з собою в поїздки на природу.

 

Стаціонарний

Ґрунтовний стаціонарний мангал - прекрасний варіант для власників приватних будинків. Такий мангал може мати зварену конструкцію, а також бути викладений з цегли або натурального каменю. Як правило, оснащений зручними полицями, власниками і кільцями під казан.

 

 

Стаціонарні мангали служать не тільки зручним місцем для приготування шашлику, а й гарним доповненням до зовнішнього вигляду заміського ділянки. Однак, вимагають витрат при установці і правильного догляду при експлуатації, тому підійдуть не для всіх.

 

Переносна жаровня

Простіший варіант для приготування шашлику на власній ділянці - переносна жаровня. Міцна монолітна конструкція може простояти все літо під відкритим небом, а на зиму досить просто прибрати її в підсобне приміщення. При необхідності, таку конструкцію легко перенести з одного місця ділянки і швидко встановити на іншому.

 

 

Складаний мангал

Для виїзних пікніків і нечастого використання підійде розбірний мангал. Він швидко і просто збирається та розбирається, має стійкість, обладнаний зручними додатковими поличками. Його можна без особливих зусиль переміщати по ділянці навіть одній людині. А під час перевезення він не займе багато місця, оскільки компактно складається.

 

 

Якщо це ваш варіант - рекомендуємо складаний переносний мангал-барбекю.

 

Вибір мангала: важливі характеристики

 

Визначившись з різновидом мангала, слід звернути увагу на матеріал виробу, товщину стінок і якість зварювання швів. Ці характеристики впливають на якість приготованих страв, а також на тривалість терміну експлуатації виробу.

 

Мангал з чавуну - надійний і самий кращий варіант, якщо мова йде про стаціонарному мангалі для дачі або заміського будинку. У чавуні можна палити як вугілля, так і дрова. Завдяки товстим стінок і властивостями металу, така конструкція відмінно тримає тепло, тому м'ясо готується швидше і якісніше.

 

 

Але чавун дуже важкий, і не може використовуватися для портативних мангалів.

До того ж, він вимагає дбайливого звернення, боїться різких перепадів температур. Його не слід залишати під дощем у уникнення корозії, тому бажано спорудити хоча б навіс. А ще краще - використовувати чавунну жаровню, виклавши для неї мангал з цегли. Це не тільки функціонально, але і красиво. Хоча, безумовно, вимагає витрат.


Сталевий мангал - оптимальна альтернатива важкого, дорогому і примхливому чавуну. До того ж, саме зі сталі виконані всі моделі переносних і складних мангалів.

Чим товщі металеві стінки, тим довше прослужить мангал. Для тривалої експлуатації рекомендується вибирати жаровню з товщиною стінок не менше 1,5 мм, щоб краще утримувала тепло - не менше 2 мм. Буде краще, якщо мангал виконаний з жароміцної або нержавіючої сталі.

 

 

Не рекомендується купувати моделі, пофарбовані термостійкої фарбою, так як під дією температури її частки все одно можуть відшаровуватися і потрапляти в продукти.

Зверніть увагу також і на якість зварних швів. У них не повинно бути отворів і пропусків, а самі шви повинні бути рівними і акуратними.

 

Оптимальні розміри мангала

 

  • Ширина мангала залежить від довжини шампура, як правило, вона стандартна і складає 30-35 см.
  • Оптимальна відстань між м'ясом і вугіллям забезпечить якісну прожарювання і при цьому не дасть м'ясу підгоріти. Тому найбільш підходяща глибина жаровні 15-20 см. При більшій глибині буде витрачатися більше вугілля.
  • Середній розмір довжини мангала - від 50 до 90 см, але може бути і більше метра. Чим довше мангал, тим більша кількість шампурів можна розмістити за один раз. Але і тим більшу кількість вугілля потрібно.
  • Висоту всієї конструкції бажано підібрати під зростання того, хто буде готувати. Стандартною вважається висота 65-75 см.

 

 

Корисні поради при виборі мангала

 

  • Отвори в жаровні. Вони служать для поліпшення циркуляції кисню всередині жаровні, вугілля швидше розпалюються і краще горять. Найчастіше, отвори роблять в нижній частині бічних стінок. Це забезпечує достатній приплив повітря, крім того, при такому розташуванні отвору не забиваються, їх не потрібно прочищати від золи і вугілля.
  • Ніжки. Особливо важливий момент для переносних і складних конструкцій. Опори повинні бути досить міцними, забезпечувати рівновагу і стійкість. Якщо вони знімні - обов'язково перевірте кріплення.
  • Шампури і решітки. До вибору шампурів також слід підійти відповідально. Від товщини шампура, в тому числі, залежить, чи буде шашлик соковитим. Вони повинні бути виконані з нержавіючої сталі, краще з прямокутним перетином шириною полотна близько 1 см. Що ж стосується решіток, як і у випадку з самим мангалом, не вітаються всілякі напилення.
  • Додаткові аксесуари. Допоможуть зробити процес готування більш комфортним. Наприклад, багаторазова сумка для запікання підходить для підсмажування стейків, риби і морепродуктів, овочів і грибів, тостів. Чи не допустить пригорання і запобіжить падіння будь-яких продуктів харчування через решітку, зберігаючи при цьому гриль в ідеальному стані. Набір для гриля і барбекю містить все необхідне приладдя для приготування страв на вугіллі. Інструменти виконані з нержавіючої сталі, в комплекті зручний чемоданчик на блискавки.

 

 

Добре підібраний мангал і аксесуари - це вже половина успіху. А щоб ваші страви неодмінно вдалися, скористайтеся нашими рецептами маринаду для шашлику.