Зміст

 
Коли настає сезон свіжих ягід і фруктів, можна скільки завгодно насолоджуватися різними смаками і насичувати організм вітамінами. Шкода, період цей недовгий. Як бути взимку і ранньою весною, коли багато фруктів недоступні, а організм особливо потребує вітамінів і мікроелементів?


Кожен дає раду по-різному. Одні купують фрукти, вирощені в теплицях, інші використовують можливості морозильних камер, треті з осені по-старому запасаються компотами і варенням.


У всіх цих способів є мінуси, тому особливо популярним останнім часом стало сушити овочі та фрукти вдома. І не тільки їх, але і трави, гриби, і навіть рибу і м'ясо. Благо, тепер для цього не треба користуватися дідівськими методами, які вимагають невсипущого контролю, спеціальних умов і великої площі: з усіма цими завданнями чудово справляється електросушарка.

 


Чому сушити краще, ніж морозити або варити
 

Вчені провели ряд досліджень і прийшли до висновку, що сушіння (дегідратація) - самий вітамінозберігаючий спосіб заготівлі плодів і ягід. А значить, вживання сухофруктів (особливо приготованих без додавання цукру) - ефективний спосіб насичення організму життєво важливими живильними речовинами.


На відміну від цього методу, заморозка і термічна обробка руйнують до 60% вітаміну С, так необхідного організму для підтримки імунітету.

 


Чудовий перекус в будь-яку пору року
 

Правильно приготовані сушені фрукти приємні на смак, мають натуральний аромат і чудово годяться як для сніданків, так і для десерту до обіду і вечері. Вживати їх набагато корисніше, ніж синтезовані вітаміни і багату швидкими вуглеводами їжу.


А якщо ви любите часті перекуси - спробуйте в'ялені помідори або добре просушені чіпси з яблук: ці недорогі дієтичні страви стануть відмінною заміною випічці, тістечком, сухарикам і іншим нездоровим продуктам з високим вмістом цукру, солі і шкідливих жирів.


Є у сухофруктів ще одна перевага: на відміну від свіжих ягід і фруктів, вони прекрасно зберігаються, тому туристи люблять брати їх в походи.

 


Джерело енергії та довголіття
 

А ще сушені фрукти зменшують апетит і стримують тягу до їжі. З'ївши трохи сушених яблук, груш або вишень, ви не тільки вгамуєте голод, а й поповните запаси енергії. Саме тому сухофрукти часто додають в енергетичні батончики.


Регулярне вживання сухофруктів - відмінний спосіб подбати про своє здоров'я і довголіття. Крім вітамінів і мікроелементів, вони багаті пребіотичною клітковиною. Вона допомагає корисним бактеріям підтримувати здоров'я травної системи.

 


 Інші корисні властивості сушених фруктів і ягід:
 

  • Вживання заліза, що міститься в сухофруктах, знижує ризик анемії;
  • Сушена полуниця і чорниця, багаті антиоксидантами, допоможуть запобігти деменції;
  • Багаті калієм абрикоси захищають організм від гіпертонії;
  • Сушена журавлина перешкоджає утворенню тромбів і допомагає зберегти красу і свіжість шкіри.

 

Однак не слід забувати і про те, що при вживанні сухофруктів треба знати міру. В них міститься досить багато цукру і калорій, тому вони не повинні бути єдиним джерелом харчування.

 


А як щодо сухофруктів з супермаркету?
 

Важливо пам'ятати, що корисним продуктом можна назвати тільки правильно приготовані сухофрукти. На жаль, в магазинах під їх виглядом зазвичай продають цукати або плоди, які перед сушінням витримують в цукровому сиропі. Це покращує смак, але знижує харчову цінність і робить продукт набагато більш калорійним.


І це ще не все. Щоб знищити бактерії, збільшити термін зберігання сухофруктів і надати їм товарного вигляду, їх піддають серйозній хімічній обробці. Ні комахи, ні цвіль таким продуктам не страшні, але чи можна їх вважати корисними для здоров'я людини?


Так, наприклад, абрикоси і виноград обробляють сірчистим ангідридом. Курага від цього не темніє і набуває яскраво-жовтого або насичено-оранжевого кольору, а родзинки - янтарно-жовтого. Інжир обробляють сірчаною кислотою і вимочують в лугу. Для додання товарного вигляду і блиску фрукти часто обробляють дешевими і далеко не найкориснішими маслами. Плюс хімічні барвники та ароматизатори.


Такі сухофрукти можуть стати не тільки причиною алергії та розлади травлення, але й призвести до розвитку хронічних захворювань, особливо при частому вживанні. Як бачите, є, над чим замислитися.

 


Смачно і здорово: простий спосіб заготовлювати про запас
 

Отже, як приготувати сухофрукти самостійно? Найпростіше придбати хорошу електричну сушарку! Це - значить раз і назавжди вирішити проблему заготовок і забезпечити себе на цілий рік вітамінами. Крім того, у вас завжди будуть під рукою різноманітні інгредієнти для багатьох страв: мюслі, фруктових салатів, компотів тощо.


У більшості побутових електросушарок для фруктів невеликі розміри, тому вони підходять для будь-яких кухонь. Сушарки для фруктів зручні у використанні, і їх обслуговування та миття віднімають мінімум часу.


Принцип роботи електросушарки для фруктів полягає в створенні і підтримці необхідної температури, а приплив повітря сприяє прискореної, але в той же час рівномірный дегідратації продуктів. Чим нижче температура і довше період сушіння, тим краще результат: сухофрукти виходять добре просушеними і мають гарний колір (особливо якщо їх попередньо скропити лимонним соком).


Найбільш прості конструкції мають вертикальні сушарки - вони ж найбільш популярні. У таких сушарках гаряче повітря подається знизу вгору, поступово висушуючи шари фруктів, ягід і овочів. Завдяки наявності безлічі лотків-піддонів, пристрої дуже місткі і мають велику корисну площу. У сушарки зазвичай є терморегулятор - він дозволяє контролювати температуру і вибирати режим, відповідний для сушки конкретного продукту.
 

 

Сушимо овочі, фрукти, гриби, трави
 

Для домашнього сушіння прекрасно підходить більшість фруктів, але краще все ж вибирати кисло-солодкі - в готовому вигляді вони смачніше занадто солодких і дуже кислих. Найбільш популярні яблука, груші, абрикоси, сливи, персики, виноград, банани. З овочів - помідори, морква, перець, цибуля, буряк, всі види зелені. І звичайно, більшість видів грибів.
 

 

Бонус: як щодо домашнього хамона?
 

Також останнім часом багатьом полюбилися страви з в'яленого м'яса, приготовані в побутових електросушарка. Найчастіше таким чином готують бастурму зі свинини або курячої грудки, попередньо добре їх просоливши, а потім вимочивши. В  результаті можна отримати чудовий делікатес,який на смак дуже нагадує хамон.

 


Як бачите, електрична сушарка може стати незамінною річчю в домашньому господарстві. І зараз - на самому початку сезону фруктів і ягід - саме час задуматися про її придбання.