Зміст

 

У всьому світі травму визнано пріоритетною проблемою здоров'я сучасного суспільства. Людина стикається з травмами протягом усіх етапів життя, починаючи з перших днів дитинства та до похилого віку, тому потрібно подбати про себе та своє здоров’я.

 

 

Що таке реабілітація та її необхідність

 

Поняття “реабілітація” означає комплекс заходів, яких потребує людина, яка зазнає, або може зазнати обмеження у повсякденному функціонуванню внаслідок стану здоров'я.

 

Навіщо потрібна реабілітація після перенесених травм?

 

Травма пов'язана насамперед із порушенням функціональних зв'язків. При бездіяльності, припинення болю зовсім не означає відновлення функцій, особливо якщо йдеться про порушення, якому сама людина може не надати значення, але згодом це може призвести до інших серйозних проблем, таких як : артритів, артрозів, сколіозів, деформацій кісток, тендинітів, хронічного болю, тощо.

 

Основними завданнями реабілітації є: 

  • відновлення рухової функції;

  • зменшення болючих відчуттів;

  • стимулювання роботи м’язів;

  • допомога кінцівкам не атрофуватись.

 

Необхідність та термін реабілітації призначається лікарем, в залежності від стану та виду травми.

 

Види травм, класифікація та наслідки

 

З травмами ми стикаємось доволі часто у нашому житті, тому потрібно знати та розуміти про види травмувань та як вони класифікуються.

Отже, за видами травми бувають : 

  • Гостра травма – одночасний вплив різних зовнішніх факторів на організм людини, що призводить до порушення структури анатомічної цілісності тканин і фізіологічних функцій.

  • Велика масивна травма, наприклад комбіновані переломи і травматичний шок;

  • Пошкодження, наприклад, перелом, вивих, розтягнення;

  • Хронічна травма – ушкодження, що виникають в результаті багаторазових і постійних, мало інтенсивних впливів одного і того ж травмуючого агента на певну частину тіла.

  • Психологічна травма, наприклад, посттравматичний стресовий розлад після військових дій.

 

 

За обставинами, за яких виникло травмування, бувають навмисні та випадкові.

Умисні травмування чи поранення включають різні акти насильства та війни або можуть бути спричиненими самостійно, як заподіяння собі шкоди. Випадкові травми можуть виникати внаслідок падіння, аварії на транспортних засобах та ін.

Класифікація травм проводиться за характером травмувального чинника, тобто це механічні (ушкодження предметами), фізичні (вплив температур, електричного струму, радіаційного випромінювання), хімічні (вплив хімічних речовин, отрут, патологічних виділень організму).

 

Наслідки травмувань :

  • Збільшена рухливість пошкодженої ділянки;
  • Порушення постави;
  • Вторинні вивихи суглобів, повторні переломи;
  • Емоційна нестабільність;
  • Обмеження руху, біль та дискомфорт.

 

Розтягнення зв'язок та сухожиль: у чому різниця?

 

Коли ми говоримо про розтягнення, то маємо на увазі всі види ушкоджень зв'язкового апарату суглоба, починаючи від мікророзривів окремих колагенових волокон і закінчуючи розривом усієї зв'язки. Таке пошкодження може бути викликане дуже різким рухом суглоба, що перевищує його нормальну амплітуду.

 

Розтягнення сухожиль та зв'язок часто плутають між собою, не розуміючи різниці, але, на відміну від останніх, розтягування сухожиль пошкоджують сполучну тканину між кісткою і м'язом - це самі сухожилля. 

Підняття тяжкості, витягування кінцівки або різкий рух можуть призвести до розтягування сухожиль.

 

Розтягнення супроводжується наступним : біль в суглобі, що посилюється при його русі;  біль при натисканні на область пошкодження;  поява сильної набряклості в області суглоба; поява гематоми в зоні трохи нижче ушкодження, можливе підвищення температури шкіри в області пошкодження.

 

Відновлення після розтягнення зв’язок та сухожиль

 

Враховуючи величезну поширеність розтягувань і розтягнення зв'язок у спорті, а й у повсякденні звичайної людини, лікарі розробили стандартизовану схему лікування цих травм – R.I.C.E терапія. Він означає вивірений алгоритм наступних дій: відпочинок, лід, здавлювання та підведення.

 

Якщо ви не маєте змоги звернутись до лікаря, при легких розтягнень можна використовувати дану схему лікування в домашніх умовах.

 

 

Отож, спочатку потрібно дати пошкодженій зв'язці / сухожиллю спокій, припинивши всі тренування або інше заняття, що викликає біль.

Далі, на пошкоджене місце слід якомога швидше прикласти лід, для того, щоб охолодити шкіру, він звужує кровоносні капіляри і перешкоджає наростанню запальних явищ, набряклості та зменшує біль. Лід можна загорнути в тканину та поставити до пошкодженої ділянки, бажано це виконувати що 2-3 години на 10-15 хвилин.

Третя умова успішного лікування розтягнення – створення постійного тиску область пошкодження. Завдяки цьому вдається зменшити запалення та набряк, а також прискорити процес одужання. Для цього краще використовувати еластичну бинт, компресійний рукав чи тканину.

Для кращого відновлення бажано тримати ногу трішки вище рівня серця, це можна зробити за допомогою подушки для ніг, так як завдяки своїй будові, пошкоджена ділянка буде зафіксована і лежати в правильному анатомічному положенні, не викликаючи дискомфорту.

 

 

Лікування та відновлення після переломів

 

Усі ми знаємо, що переломи бувають 2 видів: відкритими (з надривом шкіри) та закритими (без надриву шкіри). У першому випадку потрібне обов'язкове хірургічне втручання для виправлення перелому.

 

При наявності закритих переломів лікар накладає гіпс на кінцівку до повного зростання кісток. Після першого та другого варіантів лікування пацієнту належить пройти тривалий відновлювальний період.

 

Реабілітація після перелому зосереджена саме на відновлення функції кінцівки, нормалізацію кісткової тканини та суглобового апарату, регенерацію атрофії м'язів, профілактику та усунення больових синдромів. Для цього використовуються масажі, лікувальна фізкультура, тренажерні тренування, та багато інших. При чому, всі етапи реабілітації повинні проводитись згідно показань лікаря - фізіотерапевта.

 

Основне завдання спеціаліста – надати пацієнтові інструкції з вправ, які слід виконувати для запобігання м'язовій слабкості, зміцненню м'язової структури, запобіганню застою крові та лімфи.

Також пацієнт отримує спеціально підібраний набір рекомендацій для самостійних фізичних вправ для повного відновлення в дома.

Переважна більшість рекомендацій лікаря спрямовані саме на фізичну реабілітацію завдяки певних масажних роликів, якими можна розробляти м’язи після атрофії, або неприємних відчуттів оніміння кінцівок, зарахунок покращенню кровообігу, ролики універсальні, так як підійдуть на будь-яку ділянку тіла, від ніг до спини та плеч, вправ на біговій доріжці, основна перевага яких - велика різноманітність режимів, починаючи від повільної ходьби до інтенсивного бігу, для покращення фізичного самопочуття. Рекомендації надаються фізіотерапевтом в залежності від фізичного стану та можливості пацієнта. 

 

Реабілітація військових після травм та поранень

 

У непростий для України час, багато її герої дістають поранення різного ступеня тяжкості під час ведення бойових дій. Їм надається перша допомога, кваліфікована та спеціалізована у військових шпиталях та спеціалізованих медичних закладах. Але дуже важливою є і подальша реабілітація військовослужбовців для повного відновлення їх функцій та здатності повноцінно працювати і жити в суспільстві. Вона має на увазі не лише психологічну, а й фізичну реабілітацію. 

 

Після проходження лікування у шпиталі, військовослужбовці стикаються з проблемою оновлення свого фізичного стану. Адже наслідки травми та тривалого постільного режиму з обмеженням рухливості, призводять до атрофії та ослаблення м'язів, що не дозволяє повноцінно рухатися. Навіть після порятунку кінцівки, ефективної репозиції кісткових фрагментів чи фіксації переломів хребців, потрібна реабілітація. Це дуже важливе завдання, без якого неможливе реальне повернення солдата до громадського життя.

 

Реабілітація проводиться з рекомендацій та під наглядом лікаря, але коли фізичний стан військового покращується, реабілітація на цьому не завершується. У більшості випадків лікарі радять пройти курси масажу, для кращого кровообігу біля пошкоджений ділянках. Також, при консультації зі спеціалістом, можна використовувати масажери для дому, переважно це масажні матраци, які не потребують зайвих фізичних навантажень та можуть використовуватись для розслаблення м’язів після фізіотерапії.