Зміст

 

Полуниця - без сумніву, найулюбленіша ягода не тільки дітей, а й дорослих! Її можна їсти прямо з грядки або ж приготувати смачний компот, варення або джем. Тому виростити її прагне практично кожен садівник.

Якщо ви вирішили вперше посадити на своїй ділянці полуницю або прийшов час оновити старі ягідні грядки, ознайомтеся з рекомендаціями з вирощування полуниці. Як правильно посадити полуницю, щоб отримати добрий врожай?

 

Коли садити полуницю

 

Для майбутнього відмінного врожаю ягід необхідна, в першу чергу, якісна розсада, а найкращі вуса і розетки з'являються ранньою весною або пізнім літом, коли температури невисокі, а вологи достатньо.

Тому оптимальні терміни посадки - c середини квітня до середини травня і з кінця липня до другої половини вересня.

 

Як правильно вибрати розсаду

Вибирайте однорічні саджанці з 3-4 добре розвиненими листами і корінням завдовжки не менше 5-7 см. При покупці - краще віддати перевагу рослинам із закритою кореневою системою, в стаканчиках. Якщо на кущику є квітконоси, то їх краще прибрати, щоб не виснажувати рослину. Завдання на перший рік - отримати великий сильний кущ, а вже потім врожай.

 

 

Коли ж краще садити полуницю: навесні або восени?

Багато досвідчених садівників воліють садити молоду полуницю в серпні. У цей період багато посадкового матеріалу, і погода, як правило, сприятлива для того, щоб молоді кущики вкоренилися, прижилися на новому місці і благополучно пережили зиму.

Але якщо ділянка розташована на відкритому, що продувається вітрами місці, або в районі з малосніжними зимами - краще перенести посадку на весну. Тоді у молодих кущиків буде ціле літо, щоб зміцніти. Це також актуально, якщо ви зважилися на посадку полуниці вперше.

 

 

Способи посадки полуниці

 

Існує безліч способів посадки полуниці. Розглянемо найпопулярніші і ефективні з них.

 

Посадка полуниці окремо стоять кущами

Розетки полуниці садять по одній на відстані 45-60 см. Щоб рослини не перепліталися, вуса регулярно видаляються, тим самим дозволяючи кущам інтенсивно розвиватися і рясно плодоносити. Це трудомісткий спосіб, адже необхідно часте розпушування грунту, боротьба з бур'янами, мульчування і обривання вусів.

При цьому, ягоди виходять великими за рахунок невеликої кількості кущів, кожна рослина провітрюється, що знижує ймовірність гнильних хвороб, економиться посадковий матеріал.

 

 

Посадка полуниці гніздами

При такому способі посадки одну рослину садиться в центр майбутнього гнізда і ще шість - навколо нього. У підсумку виходить шестикутник з відстанню між рослинами в гнізді 5-8 см. Відстань між гніздами в одному ряду повинна бути 25-30 см, а між рядами 35-40 см.

Потрібно багато посадкового матеріалу: на грядку висаджується більше рослин, ніж при традиційних способах посадки. Однак саме це і забезпечує більший урожай.

 

Посадка полуниці рядами

В цьому випадку кущі садять на відстані 15-20 см в один або два ряди. Ширина між рядами - близько 40 см, щоб можна було вільно підходити до посадкам. Як і при вирощуванні суниці окремими кущами, необхідно рихлити ґрунт, видаляти вуса і бур'яни. Зате посаджена таким чином полуниця чудово росте, плодоносить і не потребує оновлення 5-6 років на одному місці.

 

 

Килимовий метод посадки

Це найпростіший і дешевий спосіб посадки. Суть його в тому, що вуса у полуничних кущів не обривати, тим самим ягоді дозволяється самостійно розростатися по всій відведеної площі.

При такому ущільненому способі розміщення кущів виникає свій особливий мікроклімат в поверхневому шарі, а також сам по собі утворюється шар рослинної мульчі. Завдяки цьому стримується ріст бур'янів, а грунт зберігає вологість.

Цей спосіб зручний для тих, хто не часто буває на дачі, ягодам рідше потрібно полив, розпушування і добриво завдяки природному мульчування. Правда, з часом ягоди поступово дрібніють.

 

 

Підготовка грядки під полуницю

 

Визначившись зі способом висадки, слід вибрати і підготувати ділянку під посадку.

Полуницю рекомендують висаджувати на добре освітлюваних ділянках, де раніше росли часник, цибулю, коренеплоди або бобові.


Порада: Гарний результат в збагаченні грунту органікою і профілактиці хвороб дає висадка сидератів (рослин-попередників). Для посадки полуниці в кінці літа підійдуть овес, фацелія, гірчиця біла, ріпак, люпин, гречка, редька олійна. Після цвітіння їх зелена маса заорюється в грунт. На ділянці, призначеній для весняної посадки, сіють гірчицю і залишають в зиму.

 

Перед висадкою розсади необхідно приготувати грунт. Полуниця - досить вимоглива ягода, тому крім землі для приготування грунту потрібні компост, перепрілий гній або біогумус і зола.

 

Лунки під саджанці полуниці роблять глибокими і широкими. Дуже зручно для цього використовувати спеціальні рукавички з кігтями.

Відстань між лунками - 30-50 см. Відстань між рядами - 40 см. Землю з лунок змішують з іншими компонентами грунту в таких пропорціях: 1 відро землі, 1 відро гною, 1 відро компосту, 2 склянки золи. З підготовленого таким чином грунту в центрі кожної лунки роблять невеликий горбок.

 

 

Технологія посадки полуниці

 

Як і будь-яку іншу культуру, полуницю краще висаджувати в похмурий день або ввечері. За годину до висадки розсаду потрібно полити, ще краще буде на пару годин замочити саджанці в воді або біостимуляторів росту. Деякі городники перед висадкою тримають кущі в часниковому настої (150 мл настою часнику на 10 л води), щоб відлякати шкідників.

 

Посадка полуниці - досить обтяжлива заняття, особливо, коли мова йде про велику кількість саджанців. Тому подбайте про зручність - використовуйте лавку-пiдставку для робіт в саду.

 

Отже, у нас є підготовлені молоді кущі, лунки з насипами і залишки грунтової суміші. Встановіть кущик на горбок і розправте коріння. Стежимо за тим, щоб вони не загиналися вгору. Це відбувається тоді, коли вони занадто довгі. В цьому випадку секатором сміливо обрізаємо зайве, скорочуючи коріння до довжини 10 см. В ідеалі вони повинні рівно спускатися по пагорбу.


Дуже важливо, щоб точка росту (так зване "сердечко") була на одному рівні з поверхнею грядки. Багато надто заглиблюють рослина. При заглибленою посадці центральна нирка виявиться нижче рівня грунту і почне загнивати. Рослина, швидше за все, загине. У разі дрібної посадки саджанці також приречені на швидку загибель, так як сердечко висихає. Центральна нирка повинна ледве-ледве виступати над рівнем грунту.

 

 

Догляд за молодою грядкою полуниці

 

Якщо ви посадили полуницю навесні, на молодий грядці можуть з'явитися квітконоси і вуса. Обривайте їх без жалю! Зараз головне завдання саджанців - укорінення на новому місці, а плодоношення і розмноження можна і потрібно відкласти до наступного сезону.

Свежевисаженную полуницю обов'язково замульчируйте. Кращим мульчирующим матеріалом для цієї ягоди є хвоя - вона не дає розвиватися хворобам і відлякує шкідників. Але годиться і солома, і підсушена трава, і листя, і перепріла тирса і т.д.

 

 

Через два тижні після висадки молоду ягоду підгодовують. В якості підгодівлі можна використовувати настій біогумусу, настій пташиного посліду або трав'яний настій. Всі ці добрива органічні, містять велику кількість легкозасвоюваного азоту, який сприяє швидкому зростанню молодої полуниці.


Якщо ви хочете отримати великі ягоди, подбайте про рясний полив рослини. Але полив повинен бути таким, щоб був відсутній застій води в лунках. Через нестачу води страждає поверхнева коренева система. При надмірній кількості води на кореневій системі утворюється сіра гниль.

 

Як і всі культурні рослини, полуниця схильна до захворювань і появи шкідників. І набагато простіше запобігти цим напасті, ніж боротися з ними. Рекомендується двічі за сезон проводити профілактичні обприскування засобами для захисту рослин.

Першу обробку проведіть на початку вегетаційного періоду навесні. Друге і останнє обприскування виконайте восени після збору врожаю, видалення зайвих розеток і листя, і підготовці полуниці до зими.

 

Як правильно виростити полуницю під плівкою

 

Садівники нерідко задаються питанням, як посадити полуницю навесні найкраще: на відкритих грядках або під плівку?

 

Вирощування цієї культури на закритих грядках має ряд переваг:

  • швидкий розвиток саджанців завдяки парниковому ефекту і утеплення;
  • прискорене дозрівання плодів через накопичення тепла під плівкою (приблизно на 1-2 тижні);
  • меншу кількість шкідників і бур'янів;
  • краще збереження ягід і їх транспортабельність завдяки відсутності зіткнення із землею при укладанні мульчирующей плівки на землю.

 

 

Для дачної ділянки оптимальним варіантом конструкції є тунель з металевих дуг, укритих плівкою. Такий парник необхідно щодня провітрювати, а землю раз в тиждень прополювати і поливати. Коли температура повітря почне підніматися вище 26 ° С - укриття прибирають.

 

Користується популярністю у садівників також мульчуюча чорна плівка. Суть методу полягає в тому, що перед тим як виростити полуницю, грядка затьмарюється плівкою повністю, а для розсади вирізаються отвори. Таке укриття відмінно утримує вологу в ґрунті, перешкоджає контакту рослин і ягід з землею і бур'янами.

 

Альтернативні способи вирощування полуниці

 

Полуницю можна культивувати не тільки на грядках. Щоб заощадити місце на невеликій ділянці і максимально полегшити догляд за рослинами, існують найрізноманітніші варіанти.


Наприклад, вирощування в пластикових трубах і відрах ПВХ, в підвісних кашпо, висадка на спеціальні стелажі та гірки, а також вертикальна посадка.
Одним з цікавих варіантів є вирощування полуниці в мішку-плантаторi. Це унікальна можливість розвести улюблену ягоду навіть вдома на балконі.


Вибирайте свій спосіб вирощування полуниці, і все обов'язково вийде. Бажаємо вам солодкого і ароматного врожаю!